جویا خبر

پایگاه خبری جویا

جویا خبر

پایگاه خبری جویا

جویا خبر

با سلام خوش آمدید به پایگاه اطلاع رسانی «جویا خبر» هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی جامع، دقیق و به روز در راستای اخبار (تحلیلی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و... )بر طبق قوانین «بین‌المللی» می‌باشد. که هیچ گونه گرایش خاصی به حزب یا جناحی نداشته و نخواهد داشت. بر آن امیدیم شما دوستان، همکاران و بازدیدکنندگان محترم با نظرات، پیشنهادات و انتقادات استادوارانه ی خود ما را، راهنمائی نمایید. که در پایان موجب خوشحالی ماوتشکرازشمامی گردد...!

آخرین مطالب

پیوندهای روزانه

پیوندها

ناگفته های خبرنگار اعزامی دفاع مقدس از مذاکرات ژنو

دوشنبه, ۱۸ فروردين ۱۳۹۳، ۰۶:۴۰ ب.ظ

ناگفته های خبرنگار اعزامی دفاع مقدس به مذاکرات ژنو:

در مذاکرات ژنو سه همه چیزمان را از دست دادیم

عکاس خبری دفاع مقدس که از طرف جمهوری اسلامی ایران به مذاکرات ژنو اعزام شده بود، با بیان ناگفت های مذاکرات، گفت: در مذاکرات ژنو سه همه چیزمان را از دست دادیم.

به گزارش صاحب نیوز، لیلا باقری عکاس و خبرنگار حاضر در مذاکرات اخیر ژنو با مطرح کردن حاشیه‌های این سفر در جمع دانشجویان دانشگاه اصفهان و با بیان اینکه متأسفانه دولت تاکنون هیچ‌گونه شفاف‌سازی در مورد اصل توافق‌نامه نداشته است و از طرف دیگر رهبری هنوز صحبتی راجع به مذاکرات بیان نکرده‌اند، اظهار کرد: ما به طور قطع نمی‌توانیم در مورد آنچه که در مذاکرات ژنو گذشته است صحبتی به زبان جاری کنیم.

وی با بیان اینکه قصد من ارائه تحلیل نیست به دو دلیل یکی خودم را در این حد نمی‌بینم که بخواهم تحلیلی برای شما ارائه بدهم و دیگری به این دلیل که این مسئله خیلی پیچیده‌تر است که کسی در حد من بخواهد تحلیلی ارائه بدهد، افزود: از طرفی این توقع را دارم از آن چیزی که می‌شنوید با مقداری تحلیل در وجود خودتان به نتیجه‌ای برسید.

عکاس دفاع مقدس در ادامه با بیان اینکه اگر بخواهیم به آن چیزی که شنیدیم اکتفا کنیم، باید خیلی موارد کم و محدود را بررسی کنیم، ادامه داد: آن چیزی که شما شندید همان مواردی هستند که کم و بیش به ما نیز در زمان مذاکرات اطلاع داده می‌شد.

وی گفت: در خود روند اجرای مذاکرات اصل ماجرا آن همان اتفاقی بود که پشت درهای بسته مذاکرات افتاد درهای بسته‌ای که متأسفانه همچنان به صورت بسته باقی‌مانده و گویا آقایان هنوز قصد این را ندارند توضیح یا شفاف‌سازی برای عموم مردم انجام دهند. گرچه به قولی شاید آقایی جان کری یک مقداری صادقانه‌تر نسبت به آقای عراقچی و ظریف در مذاکرات ژنو عمل کرد.

این عکاس خبری با بیان اینکه متن آن توافقنامه‌ای که آمریکا ارائه کرد با آن متن توافق‌نامه‌ای که وزارت امور خارجه ایران ارائه داد، تاکید کرد: اگر مطالعه کرده باشید متوجه خواهید شد کدام طرف قضیه صداقت گفتار داشته‌اند.

باقری تصریح کرد: در هر صورت باید دید چرا بندهای توافق‌نامه در ابتدای امر ترجمه و نشد و اینکه آقای ظریف تاکید دارند که برنده این مذاکره ماه‌ها بودیم در حالی طرف آمریکایی ما معتقدند که ما برنده مذاکره بوده‌ایم.

 وی در ادامه با این بیان همان طوری که کیهان تیتر زد که یک ساعت هم وفاداری آمریکا طول نکشید و بعد از یک ساعت جان کری آمد و اعلام کرد که ما موفق شدیم و هیچ‌گونه حق غنی‌سازی برای ایران صورت نگرفت است، اظهار داشت: مطرح کردن همین مسئله خود دارای یک نکته قابل تأمل‌برانگیز است.

عکاس حوزه دفاع مقدس در ادامه با بیان اینکه در مذاکرات ژنو نقص بزرگی که خبرنگارهای ایرانی داشتند این بود که دنبال خبرنگارهای اروپایی می‌گشتند، ادامه داد: مسئولی و نماینده صادقی از جمهوری اسلامی نبود که پاسخگوی خبرنگاران ایرانی باشد که در داخل مذاکرات چه اتفاقی افتاده است، در ضمن آقای ظریف به شدت تاکید داشتند که مذاکرات محرمانه باقی بماند. که این خود یک سئوال است.

وی با بیان اینکه در انتهای مذاکرات ژنو دو مصاحبه با خبرنگاران داخل هواپیما صورت گرفت و آقای عراقچی به عنوان نماینده ظریف در جمع خبرنگاران حضور پیدا کرد، بیان داشت: آقای عراقچی فرمودند این صحبت محرمانه باقی بماند اگر چه تعدادی از خبرنگاران به خصوص خبرنگاران خودشان خیلی از صحبت‌های آن روز را در رسانه‌ها انعکاس دادند.

وی گفت: آقای عراقچی آن روز در داخل هواپیما به خبرنگاران گفتند ما 95 درصد از کاری که می‌خواستیم انجام بدیم را انجام دادیم ولی بعد آمدند و گفتند فرانسه به‌هم‌ریخته این جا چند سئوال به وجود می‌آید.

باقری با بیان اینکه یکی از سئوالات همان جا آقای قرقی از آقای عراقچی پرسید، تصریح کردند: آقای قرقی خبرنگار واحد مرکزی خبر پرسیدند شما فکر نمی‌کنید فرانسه جنگ زرگری با آمریکا انجام داده زیرا فرانسه وزنه سنگینی در مذاکرات نبود که مذاکرات را به هم بریزد و موجب شود به ژنو سه برویم.

وی با بیان اینکه یک سئوال دیگر باید از حجت السلام روحانی، نمایند ایشان ظریف، فرانسه و آمریکا پرسید، خاطرنشان کردند: آیا همه باهم جنگ زرگری داشتند آیا قرار بود برای اینکه آقای دکتر روحانی برای گزارش یک صد روزه که می خواست به مردم ارائه کند، یک پرونده محکمی داشته باشد در این جنگ زرگری دخالت داشتند.

این خبرنگار با بیان اینکه این‌ها تحلیل شخصی خودم است، اذعان داشت: اتفاقاتی که هیچ‌کدام از ما از آنها بی اطلاعیم و سئوالاتی که پیش می‌آید که یک طرف آن می‌تواند وزنه سنگینی باشد، که باید کسی از این طرف مثل آقای شریعتمداری و از طرف دیگر آقای زیباکلام آن را تحلیل کنند ولی من فکر نمی‌کنم از مذاکرات بهره‌برداری برای کشورمان صورت گرفته باشد.

عکاس خبری دفاع مقدس با بیان اینکه پنج ساعت حضور آقای ظریف در جلسات می‌تواند علامت سئوالی را ایجاد کند، افزود: این سئوال به وجود می‌آیید که این‌ها پنج ساعت راجع به چه چیزی صحبت کردند و اگر قرار بود این پنج ساعت به یک چیزی برسند چرا در همان ژنو دو نرسیدند.

وی با این بیان که یکی دیگر از خبرنگاران پرسید چرا شما روی این جنگ زرگری مانور نمی‌دهید در جواب آقای عراقچی گفتند اگر جنگ زرگری بود فرانسه چیزی به دست نیاورد نوع جواب دادن ایشان نیز تأمل‌برانگیز است، ادامه داد: جلساتی که این قدر سخت بود و گشنگی و تشنگی زیادی هم برای دیپلمات‌های ایرانی و هم برای خبرنگاران داشت زمانی که مقام معظم رهبری تشکر کردند باعث روحیه به قشر خبرنگاران نیز شد.

باقری با بیان اینکه در بین فرمایشات مقام معظم رهبری نسبت به مذاکرات هسته‌ای کلمات روحانی گم شد، ادامه داد: شما نامه روحانی را که محضر آقا بعد از پایان مذاکرات ژنو سه نوشتند را بخوانید، جسارت علنی دکتر روحانی خدمت مقام معظم رهبری را خواهید دید کلمه‌ای که ایشان در نامه‌اش در مورد آمریکا به کاربردند و به نام ابرقدرت از آمریکا یادکردند به نظر من جسارت بزرگی بود چرا که ما در آرمان امام خمینی (ره) داریم که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

وی گفت: به چه حقی حجت السلام روحانی از آمریکا به عنوان ابرقدرت نام برد حتی بعد ایشان می‌گوید حراست کردیم چه نوع حراستی همان حراستی که ما از اورانیوم غنای 20 درصد به 3.5 درصد برسیم. فراموش نکنیم ما برای این اورانیوم غنای 20 درصد بهترین‌های کشورمان را از دست دادیم مثل احمدی روشن‌ها، شهریاری‌ها که روحشان شاد و یادشان گرامی باد.

وی با بیان اینکه باید هم مقداری دائیانه تر عمل بکنیم، بیان داشت: شخصی در شبکه اجتماعی به من گفت که شما جلوتر از مقام معظم عمل می‌کنید ایشان رهبر هستند، آری! گرچه ولایتمداری آدابی دارد و نباید جلوتر از ایشان حرکت کرد ولی یک جاهایی یک صحبت‌هایی را ایشان نمی‌تواند بیان بکنند وظیفه من و شما هست که بگوییم و این جلوتر حرکت کردن نیست.

 این عکاس خبری با بیان اینکه در مذاکرات ژنو سه همه چیزمان را از دست دادیم، تصریح کرد: نمی‌خواهیم جلوتر حرکت کنیم برای اینکه مقام معظم رهبری هنوز نیامده موضعش را بگوید ولی جاهای من و شما می‌توانیم بحث بکنیم حداقل در درون خودمان به یک تحلیلی برسیم که چه اتفاقی افتاده است.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری خیلی صحبت‌هایی ایراد فرمودند: که این‌ها بچه‌های انقلاب هستند، یادآور شد: معلم کلاس به شاگردی که ضعیف عمل می کنه بعضی مواقع گوشزدی ارائه می‌کند من توقع دارم خوب کارت و انجام بدی ولی زمانی که مقام معظم رهبری فرمودند باید همه مطیع فرمان او باشیم

وی گفت: مقام معظم رهبری فرمودند: آقایان من شما را بچه‌های انقلابی می‌بینم و از شما جز حرکت‌های انقلابی انتظاری ندارم چرا هیچی به موضوع این نگاه نمی‌کند زیرا برخی از رسانه‌های غربی گفتند: صحبت‌های آقا خط مذاکرات را عوض کرد یعنی خط و مشی مطرح‌شده از سوی مقام معظم رهبری روی هیئت مذاکره کننده تاثیر گذاشت.

باقری با بیان اینکه کیهان جمله جالب عنوان کرد که خوب شد مقام معظم رهبری گفت وگرنه از 3.5 درصد هم خبری نبود، تصریح کرد: اینکه اگر واقعا آقای ظریف موفق شده و آقای روحانی این قدر تند و تیز در نامه‌ای که برای رهبر انقلاب نوشتند همین باشد نه مثل تلفنی که اوباما در سفر نیویورک به روحانی زد و نه آقای روحانی به اوباما و همه این‌ها دروغ باشد باید صبر کنیم ببینیم فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان تا کجا ادامه پیدا می‌کند اگر واقعا متوقف شود یعنی آقای جان کری خیلی صادق تر از ظریف بوده وگرنه به غیر این دروغ‌گویی ظریف معلوم می‌شود.

وی با اشاره به اخلاق‌مداری آقای ظریف، اضافه کرد: اخلاق‌مداری آقای ظریف فوق‌العاده است من به شخصیت حقوقی ایشان کاری ندارم البته این هم جای تقدیر داره اما از لبخندهای ایشان دل‌خوشی ندارم.

وی با بیان اینکه در زمان دکتر جلیلی چندان بهایی به خبرنگاران داده نشد درحالی‌که کشورهای اروپایی بلعکس عمل می‌کنند، گفت: اولین کاری که آقای ظریف کردند بها دادن به خبرنگاران و رسانه‌ها بود.

این عکاس خبری حوزه دفاع مقدس با بیان اینکه خبرگزاری‌هایی که کاملا ولایی و طرفدار انقلاب اسلامی بودند خانم‌هایی که به عنوان نماینده آن‌ها حضور داشتند در اثر نگاه‌ها چادرها را از سرشون بیرون آوردند که این جای تأسف دارد.

وی با بیان اینکه در ژنو سه فضای امنیتی فوق‌العاده شده بوده درحالی‌که در ژنو دو راحت بودیم، ادامه داد: در آلماتی قرار نبود ما به توافق برسیم ما رفته بویم بگویم انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست.

وی با اشاره به اینکه با آقای فابیوس و خانم اشتون ما خیلی راحت توانستیم با آن‌ها صحبت کنیم، تاکید کرد: اما وای به آن روزی که آقای جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به صحنه مذاکرات قدم نهاد، در یک هتلی که اقامت داشتیم خبر دادند که باید همه شما به مکان دیگر نقل‌مکان کنید، به هتل دیگه رفتیم که راس اصلی مذاکرات در آنجا اقامت داشتند بعد نیم ساعت هوای ژنو بارانی و سرد بود ما سه ساعت هوای سرد ژنو بودیم که ناگهان صدای بالگردهایی آمد که متوجه شدیم محافظان آقای جان کری هستند، همراه جان کری یک دسته از دخترهای بسیار زیبا آمریکایی حضور داشتند حتی راننده ایشان هم خانم بود. که اگر دقت کنیم همه حاوی پیام است. یعنی اولین حضور نماینده آمریکا ما را سه ساعت معطل کرد.

وی در ادامه با این بیان انتقادهایی که به جلیلی وارد بود آن‌چنان حواشی توافق‌نامه ژنو سه زیاده بود که به دست فراموشی سپرده شد، تاکید کرد: وزیر امور خارجه کشورمان یک وزنه سنگینی از مذاکرات بود که هیچ محافظی نداشت.

باقری در پایان با بیان اینکه خانواده‌ی احمدی روشن همانند مقام معظم رهبری مواضعه سکوت را در پیش‌گرفته‌اند، تصریح کرد: در ژنو سه ما رفتیم که دیگر به توافق برسیم.

 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی